نمایش کانسپت برجسته پژو Instinct در ژنو

نمایش کانسپت برجسته پژو Instinct در ژنو

 

خودروی مفهومی پژو کمی قبل از رونمایی در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی شد. البته این تصویر که در سایت رسمی نمایشگاه قرار داده شده بود قبل از کپی شدن و انتشار دوباره در فروم ها و سایت‌های خبری به سرعت حذف شد.

کانسپت پژو Instinct فرم یک هاچبک یا شوتینگ بریک دینامیک را به خود گرفته و دارای رینگ‌های ۵ پره‌ی گیرا است.

این نمونه‌ی کانسپت هیچ نشانه‌ای از دستگیره در و آینه‌های مرسوم نداشته و به نظر می‌رسد از دوربین‌ها استفاده شده است. زیر خودرو هم شاهد رکاب‌های جانبی بزرگی هستیم که باعث ایجاد طراحی مسابقه‌ای در خودرو شده‌اند.

در بخش جلویی این کانسپت شاهد چراغ‌های جلوی صیقلی و LED در دماغه‌ی آن هستیم. در این بخش همچنین شاهد جلوپنجره‌ی آشنای پژو هستیم اما نبود ورودی‌های هوا شاید نشان از آن داشته باشد که کانسپت یاد شده از قوای محرکه‌ی الکتریکی بهره برده باشد.

هیچ جزئیات دیگری از این خودرو منتشر نشده اما چند روز دیگر همزمان با آغاز بکار نمایشگاه ژنو با تازه‌ترین اخبار روز دنیا در خدمت شما عزیزان خواهیم بود.

لینک منبع

(۰)
در کویر لوت ایران ۱۳ کیلوگرم شهاب سنگ کشف شد!

در کویر لوت ایران ۱۳ کیلوگرم شهاب سنگ کشف شد!

اخیراً گروهی از زمین‌شناسان روس از دانشگاه فدرال یورال در سفری کاوشگرانه به کویر لوت واقع در شرق ایران موفق به کشف ۱۳ کیلوگرم ماده‌ی شبیه به شهاب سنگ شدند.

تصویری از کویر لوت که از ایستگاه فضایی ثبت شده است.

به گزارش بیگ بنگ، ویکتور گروکافسکی عضوی از کمیته‌ مرتبط با شهاب سنگ‌ها در آکادمی علوم گفت: «ما برنامه‌ای سفری به سمت کویر لوت ایران ریختیم چرا که انتظار پیدا کردن مواد خارج از زمین، یا همان شهاب سنگ‌ها را در این منطقه داشتیم.» گروهی چهار نفره متشکل از افراد آزمایشگاه کنسرسیوم اکسترا ترا سفری آزمایشی به ایران ترتیب دادند. این کاوش با موفقیت نیز همراه بود. «تیم تحقیقاتی ما با همکاری محققان ایرانی دانشگاه کرمان موفق به جمع آوری تعداد مناسبی از اجرام آسمانی شدند.»

کارشناسان بر این باورند که ۸۰ درصد موادی که از کویر استخراج شده‌اند، اصالتشان به بیرون از محیط زمین برمیگردد. دانشمندان روس، بخشی از نمونه‌های کشف شده‌شان را به همکارانشان در دانشگاه کرمان دادند. همچنین در ارتباط با اکتشافات تیم تحقیقاتی، گروکافسکی در مصاحبه با اسپوتنیک فارسی گفت: «در طی فعالیت‌های میدانی بالغ بر ۱۳ کیلوگرم نمونه، که گمان برده میشود شهاب‌ سنگ باشند، یافت شد. نیمی از این قطعات کنار همکارانمان در ایران باقی ماندند. نیمی دیگر به آزمایشگاه ما رسید. تا به اینجای کار این نمونه‌ها مورد سنجش قرار گرفتند و فهرست‌بندی شده‌اند.»

او در ادامه گفت که ظاهراً تعداد زیادی از این قطعات مربوط به یک بارش شهابی است. حدود ۷۰ قطعه جمع آوری شده که ده تا دوازده‌ عدد از آنها از یک شهاب سنگ هستند. به نقل از خود او، سنجش و آزمایش نمونه‌ها به زودی آغاز خواهد شد و این پروسه زمان‌بر خواهد بود. در انجام این امر دانشجویانی که در رشته‌های مرتبط با مطالعه‌ی اجرام آسمانی تحصیل می‌کنند، به پروفسور کمک خواهند کرد. قدم بعدی ِ گروه تحقیقاتی کشف سن واقعی این اجرام آسمانیست.

گروکافسکی میگوید: «به منظور مشخص کردن سن اجرام یافت شده، دانشمندان باید زمان شکل‌گیری قطعه در فضا، زمان جدا شدنش از شهاب آسمانی، و مدت زمانی که روی زمین سپری کرده را درنظر بگیرند.» اجرام آسمانی هم سن منظومه‌ی شمسی ما هستند، یعنی حدوداً ۴٫۵ میلیارد سال. گروکافسکی همچنین از مشارکت و همکاری دانشجویان ایرانی در مطالعه‌ی این نمونه‌ها با همکاران روس خود ابراز امیدواری کرد.

کشف ۱۳ کیلوگرم شهاب سنگ در کویر لوت ایران

سرمایه‌گذاری مالی این کاوش کاملاً توسط آزمایشگاه علمی کنسرسیوم اکترا ترا که بخشی از دانشگاه فدرال یورال میباشد، تأمین شده بود. گروکافسکی در آخر افزود: «از این رو، ما تمرکز خود را روی مدت زمانی که این اجرام آسمانی روی زمین سپری کرده‌اند معطوف میکنیم. براساس ایزوتوپ‌ها میتوان در مورد سن کازموگونیستی، که مدت زمانیست که شهاب سنگ به فرم یک شهاب آسمانی بوده میباشد، اظهار نظر کرد.»

شروع شکل‌گیری این برنامه‌ی کاوشگری از نوامبر سال قبل بوده است. دانشمندان تأکید کردند که شرایط جغرافیایی و دمایی کویر لوت، به حفظ مواد خاص شهاب سنگی کمک میکند. پیش از این، دانشمندان شهر یکاترینبورگ روسیه به جست‌وجوی شهاب سنگ‌های مشابهی رفته‌اند. گروهی از دانشمندان نیز سال گذشته به جنوبگان رفتند و موفق به کشف ۱۰۳ نمونه اجرام آسمانی مرموز شدند.

ترجمه: بهروز شجاعیان/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: spacedaily.com

 

لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=63233

 

 

 

 

لینک منبع

(۰)
ساخت روبات کشاورز

ساخت روبات کشاورز

 


گروهی از محققان دانشگاه ایلینوی روباتی ساخته‌اند که فنوتایپ گیاهان و محصولات کشاورزی را در مزارع بررسی می‌کند.

فنوتایپ فرایند پیش‌بینی ویژگی‌های یک گیاه با استفاده از اطلاعات ژنتیکی است که جهت بررسی سلامت گیاه انجام می‌شود. انجام چنین فرایندی در مزارع سیار خسته‌کننده و وقت‌گیر است.

در همین راستا پروفسور استفن پی لانگ همراه گروهی از محققان دانشگاه ایلینوی در آمریکا روباتی ساخته‌اند که فرایند بررسی گیاهان در مزارع را انجام می‌دهد.

کاربری با لپ تاپ این روبات نیمه خودکار را هدایت می‌کند. البته دستگاه به جی پی اس نیز مجهز است.

علاوه بر این موارد روبات مجهز به حسگرهای ابر طیفی، دوربین کیفیت بالا و گرمایی، دستگاه‌های کنترل وضعیت آب و هوا و اسکنرهای لیزری است.

این فناوری‌های نوین به روبات کمک می‌کنند اطلاعات گیاه مانند قطر ریشه، ارتفاع گیاه و محیط برگ‌ها را ثبت کند. همچنین اطلاعات مربوط به شرایط محیطی مانند دما و رطوبت خاک نیز سنجیده می‌شوند.

اطلاعات جمع‌آوری شده در رایانه روبات ذخیره و به لپ تاپ کاربر نیز ارسال می‌شود. محققان می‌توانند با استفاده از این اطلاعات نخست یک مدل رایانه‌ای سه بعدی از هر گیاه و در مرحله بعد مدل‌های پیش‌بینی رشد و گسترش گیاه را بسازند. به این ترتیب می‌توان میزان محصول گیاه و کل مزرعه را تخمین زد.

تا کنون از این روبات در مزارع کشت ذرت برای تبدیل به سوخت طبیعی استفاده شده است.

لینک منبع

(۰)