شیمیدرمانی در کودکی اثرات پایداری بر حافظه دارد

شیمیدرمانی در کودکی اثرات پایداری بر حافظه دارد

سلامت نیوز: مطالعات محققان نشان می‌دهد شیمی‌درمانی در دوران کودکی اثرات ماندگاری برحافظه دارد و ممکن است نجات‌یافتگان از سرطان را در بزرگسالی با مشکلات حافظه و تفکر مواجه کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، محققان بلژیکی ۳۱ داوطلب جوان را که در دوران کودکی شیمی درمانی شده اند، مورد بررسی قرار دادند. این افراد به طور میانگین در زمان شیمی‌درمانی ۶ سال داشتند.
محققان پس از مقایسه این افراد با یک گروه کنترل که در کودکی شیمی‌درمانی نشده اند دریافتند هر دو گروه در آزمون حافظه بلند مدت و تمرکز امتیازات مشابهی کسب می‌کنند.

به گزارش پایگاه مدیکال ساینس،تحقیقات نشان می‌دهد این مهارت‌ها زمانی شکل گرفته است که کودکان هنوز شیمی‌درمانی نشده بودند. از طرف دیگر حافظه کوتاه مدت و قدرت انعطاف‌پذیری تفکرکه معمولا در سنین بعد از شیمی‌درمانی این کودکان تکمیل می‌شود، در کودکان مبتلا به سرطان ضعیف تر است.

این مطالعه نشان می دهد آزمون‌هایی که در آن باید موضوعی را از حجم وسیع اطلاعات به یاد آورد، برای بزرگسالانی که در کودکی شیمی‌درمانی شده اند کمی دشوار بود. محققان بر این باورند ابتلا به سرطان در زمان رشد مغز عامل اصلی این موضوع است.

در ادامه محققان با اندازه گیری یک پروتئین به نام p-Tau در مایع مغزی بیماران دریافتند افزایش غلظت این پروتئین در دوران بیماری سبب مشکلات شناختی در سال‌های بعدی زندگی می‌شود. این مطالعه نتایج ارزشمندی در زمینه توسعه راهکارهای مناسب برای جلوگیری از آسیب مغزی کودکان دراختیار قرار می‌دهد.

نتایج این مطالعه در نشریه National Cancer Institute منتشر شده است.

لینک منبع

(۰)
مهمترین اختلالات جنسی در مبتلایان به افسردگی را بشناسید

مهمترین اختلالات جنسی در مبتلایان به افسردگی را بشناسید

سلامت نیوز: یک روانپزشک و درمانگر اختلالات جنسی گفت: «افسردگی جزو بیماری‌هایی است که تمامی جنبه‌های زندگی فرد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و اغلب مبتلایان به این بیماری مشکلاتی را درخصوص زندگی جنسی خود تجربه می‌کنند.»

به گزارش سلامت نیوز، دکتر بهاره صباغ‌ابریشمی در گفت‌وگو با سلامانه، گفت: «معمولا زندگی جنسی و عملکرد و توانایی سکشوال مبتلایان به افسردگی تا حد زیادی متاثر از بیماری است و علاوه بر آن این بیماری سلامت روان و جسمی و همچنین عملکرد شغلی و تحصیلی و روابط بین‌فردی و اجتماعی افراد را نیز تحت‌تاثیر می‌دهد.»

وی در ادامه با بیان اینکه فرد افسرده برای داشتن یک رابطه جنسی خوب انگیزه، انرژی جسمانی و تمرکز ذهنی لازم را ندارد، گفت: «مهم‌ترین ارگان جنسی مغز شناخته می‌شود چراکه سرنخ‌های عاطفی و شهوانی را از محیط و اندام‌های تناسلی دریافت و به وسیله مواد شیمیایی خاصی بنام پیام‌رسان‌های عصبی، فرمان شروع فعالیت جنسی را صادر می‌کند اما در افسردگی مشکلی که وجود دارد، عدم تعادل مناسب این مواد شیمیایی در مغز است. از این رو اکثر این افراد انگیزه و تمرکز ذهنی لازم را برقراری یک رابطه زناشویی خوب ندارند.»

این روانپزشک مهم‌ترین اختلالات جنسی در مبتلایان به افسردگی را کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ، ناتوانی در رسیدن به اوج لذت جنسی، درد در حین رابطه جنسی و… دانست و گفت: «خوشبختانه در حال حاضر می‌توان با راهکارهای دارویی و غیردارویی بر اکثر مشکلات جنسی حاصل از افسردگی فائق آمد. ضمن اینکه در برخی از بیماران هم که دچار افسردگی آتیپیک هستند، تمایل فرد به برقراری رابطه جنسی به طور مفرطی افزایش می‌یابد که آن هم بیمارگونه بوده و نیازمند درمان مناسب است.»

دکتر صباغ‌ابریشمی در نهایت با تاکید بر اینکه بیماران مبتلایان به افسردگی بهتر است با احساس کوچک‌ترین مشکل در روابط زناشویی به پزشک متخصص مراجعه کنند، گفت: «توصیه می‌شود افراد افسرده در صورت وجود مشکلات جنسی به پزشک مراجعه و درباره آن به راحتی و شفاف صحبت کنند تا پزشک بتواند در جهت رفع مشکلات موجود به آنها کمک کند.»

لینک منبع

(۰)
مو مشکی ها بخوانند

مو مشکی ها بخوانند

سلامت نیوز:موهای مشکی سالهای سال ،افراد را مجذوب خود ساخته و در هر حالتی؛صاف ، لخت، بافته، بلند و مجعد ، کوتاه و … جذابیت خاص خود را دارد و تعداد بسیار زیادی از افرادی که رنگ مویی غیر از مشکی دارند،حتی یکبار هم که شده، این رنگ را امتحان کرده و از زیبایی خیره کننده آن لذت برده‌اند.

توصیه هایی برای افرادی که رنگ موهایشان مشکی می‌باشد :

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، موهای مشکی سمبلی از موهای ذاتی و هدیه خداوند به افراد می ‌باشد ، البته لازم به ذکر است که بعضی از بدو تولد موهای روشن یا خرمایی دارند ولی معمولا اکثر افراد در هنگام تولد با موهایی مشکی بدنیا می‌آیند.

برای اینکه موهای مشکی خود را زیبا ،شفاف و درخشان کنید به توصیه های گفته شده در این مطلب دقت کنید .

صفات و خصوصیات موهای مشکی :

بعضی افراد دارای موهای صاف ، مجعد ، فرفری ، موج دار با رنگ مشکی هستند .

افرادی که دارای موهای مشکی هستند می‌توانند یک روز در میان یا هر دو روز یک بار به حمام بروند و شامپویی که برای شستشوی موهای خود استفاده می‌کنید باید با توجه به جنس موی شما باشد اگر موهای شما خشک است نباید از شامپوی موهای چرب استفاده کنید

آیا می‌دانید نگهداری موهای مشکی نیز همانند موهای رنگ شده دشوار می باشد زیرا اگر شامپو یا تقویتی که استفاده می‌کنید با موهای شما سازگاری نداشته باشد باعث می شود که موهای شما خشک و بد حالت شود .

موهایی که از ابتدا مشکی هستند دارای رنگ دانه های خاصی هستند که باعث شفافیت و متمایز شدن موهای مشکی نسبت به سایرین می‌شود ولی بااین تفاوت که در اثر رنگ کردن ، مش کردن‌های مداوم یا استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی نادرست این رنگ دانه ها کم کم حالت اولیه خود را از دست می‌دهند .
نحوه صحیح شامپو کردن موهایی با رنگ مشکی :

شما باید موهای خود را با آب ولرم که تا حدی گرم می‌باشد شستشو دهید زیرا آب سرد یا آبی که خیلی گرم باشد شفافیت و براق بودن موهای را کاهش می‌دهد .

افرادی که دارای موهای مشکی هستند می‌توانند یک روز در میان یا هر دو روز یک بار به حمام بروند و شامپویی که برای شستشوی موهای خود استفاده می‌کنید باید با توجه به جنس موی شما باشد اگر موهای شما خشک است نباید از شامپوی موهای چرب استفاده کنید زیرا موهای شما را بیش از حدی که خشک است ، شکننده می‌کند .

توصیه می‌کنیم بعد از اینکه موهای خود را در حمام شامپو زدید و آب کشی نمودید ، یک تقویت کننده مناسب را برای موهای خود انتخاب کنید و در هفته ، یک بار موهای خود را با این تقویت کننده در حمام ماساژ دهید .

اگر موهای شما کوتاه می‌باشد تقویت کننده موی را تنها به ریشه موهای‌تان ماساژ دهید .اما اگر موهایی شما بلند است بهتر است علاوه بر اینکه تقویت کننده را به ریشه موهای‌تان می‌زنید به نوک و انتهای موهایتان نیز بزنید زیرا این کار باعث می‌شود موهای شما از دو شاخ شدن ، موخوره و … در امان بمانند .

بلافاصله بعد از اینکه از حمام خارج می‌شوید موهای خود را با حرارت داغ ، گرم و مستقیم خشک نکنید .اجازه دهید ۲۰ دقیقه از زمانی که از حمام خارج شده اید بگذرد و در این مدت موهای خود را با حوله ای بپوشانید تا کمی از خیس بودن موهای‌تان کاسته شود .

هنگامی که می خواهید از حمام خارج شوید ، آب کشی نهایی موهای خود را با آب سرد انجام دهید زیرا این عمل شما باعث می‌شود که موهای‌تان شفاف شود.

هنگامی که موهای‌تان خشک است و هیچ گونه رطوبتی را حس نمی‌کنید ، از کلیه مواد بهداشتی که نام استفاده جهت موهای خشک بر روی آنها درج شده است ، اجتناب کنید .

اگر موهای شما آسیب دیده و حساس هستند حتما از سرم های تقویت کننده استفاده کنید تا موهای‌تان بیش از این ضعیف نشوند.

اگر موهای شما کوتاه می‌باشد تقویت کننده موی را تنها به ریشه موهای‌تان ماساژ دهید .اما اگر موهایی شما بلند است بهتر است علاوه بر اینکه تقویت کننده را به ریشه موهای‌تان می‌زنید به نوک و انتهای موهایتان نیز بزنید زیرا این کار باعث می‌شود موهای شما از دو شاخ شدن ، موخوره و … در امان بمانند

هفته ای یک بار هنگام خروج از حمام موهای خود را با چند قطره سرکه سفید شستشو دهید تا از موخوره ،ریزش موهایتان ممانعت کنید .

جهت نگهداری از موهای مشکی پیشنهاد می‌کنیم هفته ای یک بار ماسک تقویتی به موهای خود بگذارید مانند :روغن بادام ، روغن زیتون ، و …اجازه دهید این ماسک های تقویتی به مدت نیم ساعت بر روی موهای شما باشند .

برای تاثیرگذاری و جذب بیشتر بهتر است موهای خود را با یک حوله گرم بپوشانید و در نیم ساعتی که زمان دارید مدام موهایتان راماساژ دهید تا کاملا تمام نقاط مو را پوشش دهید و سپس آنها را با آب ولرم شستشو دهید .
اگر می‌خواهید موهای خود را رنگ کنید ولی موهای مشکی و ذاتی خود را نیز دوست دارید پیشنهاد می کنیم از مش ، هایلایت استفاده کنید زیرا باعث می شود در عین اینکه موهای مشکی شما حفظ شده است از تکراری و یکنواختی نیز خارج شوید. از دکلره کردن موهایتان در چند نوبت و با فاصله زمانی کوتاه جدا خودداری فرمایید زیرا ریشه مو استحکام خود را به مرور از دست می دهد و موهایتان شکننده و ضعیف می شوند.

لینک منبع

(۰)