شکل جدیدی از ماده به نام «کریستال زمان»

شکل جدیدی از ماده به نام «کریستال زمان»

دانشمندان از ساخت نوع جدیدی از ماده به نام کریستال زمان خبر دادند که در آن اتم ها با الگوی متفاوتی حرکت می کنند، الگویی که نه در فضا بلکه در زمان تکرار می شود.

دانشمندان موفق به ساخت نخستین کریستال زمان شدند، نوع کم نظیری از ماده که سفتی یک کریستال معمولی را با ریتم منظمی در زمان ترکیب می کند. نمک، دانه های برف و الماس همگی بلور اند؛ به این معنی که اتم های شان در الگویی سه بعدی قرار دارند که تکرار می شود. دانشمندان به تازگی در نشریه نیچر خبر از ساخت نوع جدیدی از ماده داده اند.

اتم ها در یک کریستال زمان هرگز وارد تعادل گرمایی نمی شوند؛ حالتی که در آن تمامی اتم ها میزان گرمای یکسانی دارند. این نوع ماده را می توان یکی از نخستین نمونه ها در طیف گسترده جدیدی از ماده به شمار آورد که قبلا پیش بینی شده بودند اما تا کنون امکان دسترسی به آنها وجود نداشت. به مانند کاوشگرانی که به تازگی به قاره ناشناخته ای پای گذاشته باشند، فیزیکدان ها علاقه وافری برای کاوش این حوزه جدید و شگفت انگیز از خود نشان داده اند.

اندرو پاتر، استادیار فیزیک در دانشگاه تگزاس آستین چنین می گوید: این ماده درهای جدیدی را به روی جهانی کاملا نو از فازهای غیر تعادلی می گشاید. ما یک سری ایده های نظری را مطرح کرده ایم که در طی چند سال گذشته بر روی آنها کار میکردیم. اکنون این ایده ها را در آزمایشگاه عملی کرده ایم. این فقط یک نمونه است، منتظر خبرهای جدید ما باشید. برخی از این فازهای غیر تعادلی ماده می توانند در ذخیره سازی یا انتقال اطلاعات در رایانه های کوانتومی نقش مفیدی ایفا بکنند.

پاتر عضوی از تیم تحت سرپرستی محققان در دانشگاه مریلند است که موفق به ساخت نخستین کریستال زمان از یون ها یا اتم های دارای بار الکتریکی شد. محققان در اقدامی جالب توجه با بکارگیری میدان الکتریکی مناسب ده مورد از یون ها را به بالای سطح بردند. آنان سپس با پالس لیزری بر اتم ها ضربه وارد آوردند. اتم ها مجبور به حرکت وارونه شدند. بار دیگر اتم ها با ریتم منظمی مورد ضربات پی در پی قرار گرفتند. ماحصل این کار، الگویی از حرکات تند بود که در زمان تکرار می شدند.

به گفته پاتر، الگوی حرکات اتم نتوانست به سرعت حرکت پالس های لیزری برسد. به مانند ضرباتی که دو بار در ثانیه بر کلید های پیانو وارد می شود و نُت ها فقط یک بار در ثانیه بیرون می آیند. این رفتار کوانتومی عجیب و غریب نشانه ای بود که پاتر و همکارانش پیش بینی کردند؛ نتیجه کار آنها یک کریستال زمان بود. تیم از محققانی در مؤسسه استانداردها و فناوری ملی، دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه هاروارد، دانشگاه مریلند و دانشگاه تگزاس آستین تشکیل یافته است.

فرانک ویلزک، برنده جایزه نوبل فیزیک در مؤسسه فناوری ماساچوست در سال ۲۰۱۲ میلادی مطالبى را پیرامون کریستال ها در یک کلاس تدریس می کرد؛ وی به این فکر افتاد: آیا می شود حالتی از ماده را دُرست کرد که اتم هایش در الگویی حرکت کنند که نه فقط در فضا، بلکه در زمان نیز تکرار شود. پاتر و همکارش نورمن یائو در دانشگاه UC برکلی دستورالعملى برای ساخت چنین بلور زمانی ارائه کردند و دو روش برای تایید آن پیشنهاد دادند.

تیم پژوهشی تحت رهبری کریس مونرو از دانشگاه مریلند در کالج پارک موفق به ساخت یک کریستال زمان شد؛ پاتر و یائو این نکته را مورد تایید قرار دادند که کریستال ساخته شده ویژگی هایی دارد که آنها قبلا پیش بینی کرده بودند. این دستاورد در ماه سپتامبر گذشته بصورت علنی اعلام شد و هم اکنون نسخه کامل مقاله در نشریه Nature قابل دسترسی است. تیم دیگری هم به رهبری میخاییل لوکین در دانشگاه هاروارد یک ماه پس از تیم نخست به ساخت بلور زمان دوم از الماس پرداخت.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencedaily.com

لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=63736

لینک منبع

(۰)
حراج موتور عجیب نازی‌ها در جنگ جهانی دوم

حراج موتور عجیب نازی‌ها در جنگ جهانی دوم

موتور سیکلت جنگی بجا مانده از جنگ جهانی دوم یکی از این موارد است که توسط شرکت معروف و با سابقه Bonhams به حراج گذاشته شده؛ این وسیله نقلیه عجیب که در سال ۱۹۴۴ توسط کمپانی NSU ساخته شده به منظور جابجایی های سریع و سبک در مناطق جنگی توسط نازی ها مورد استفاده قرار می گرفته است. البته نمونه حاضر بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ تحت بازسازی بوده و به عبارت بهتر دست نخورده نیست.

بر اساس توضیحات منتشره این موتور سیکلت چندمنظوره که Kettenkrad نام دارد، برای نیروی هوایی ارتش آلمان طراحی شده بود و ضمن توانایی بکسل کردن سلاح ها و توپ های نسبتا بزرگ، به راحتی درون هواپیماهای Junkers Ju 52 جای می گرفت.

 

علی رغم استفاده از چرخ های زنجیری، هدایت این خودرو همانند سایر موتور سیکلت ها انجام می پذیرد. البته در مواقع ضروری و دور زدن های کوتاه چرخ های موافق جهت پیچیدن، قابلیت قفل شدن را دارند و راکب می تواند با درگیر کردن ترمزهای مربوطه سریع تر دور بزند.

وظیفه تامین نیروی Kettenkrad بر عهده موتور ۱,۴۷۸cc ساخت اوپل که توسط آب خنک می شد، گذاشته شده است. سیستم انتقال قدرت آن نیز از اتومبیل های آن دوران قرض گرفته شده و شامل یک گیربکس سه سرعته و کلاچی که با پا عمل می کند، می شود. با این مشخصات فنی، Kettenkrad قادر است به حداکثر سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند.

 

این محصول عجیب آلمانی تقریبا در تمامی جبهه ها در خدمت نازی ها بود و به تعداد حدودا ۸۰۰۰ دستگاه تولید شد. پس از پایان یافتن جنگ جهانی دوم، این موتور سیکلت نیز همانند سایر تجهیزات و ماشین آلات نظامی آلمان نابود شد و در حال حاضر تعداد بسیار کمی از آن باقی مانده است. انتظار می رود Kettenkrad با قیمتی بین ۷۰ الی ۹۰ هزار یورو فروخته شود.

۵۴۵۴

لینک منبع

(۰)
سورپرایز هفته آینده کمپانی تایوانی، اچ‌تی‌سی ۱۱

سورپرایز هفته آینده کمپانی تایوانی، اچ‌تی‌سی ۱۱

پست فیس بوکی از سوی اچ تی سی نشان می‌دهد هفته آینده ۲۰ مارس شاهد رونمایی از یک گوشی خاص خواهیم بود.

برخی می‌گویند اچ تی سی می‌خواهد پرچم‌دار خود یعنی شماره ۱۱ را معرفی می‌کند و با نوشتن جمله بهار می‌آید، قصد دارد همگان را سورپرایز کند. سال ۲۰۱۶ اچ تی سی ۱۰ آمد و امسال اگر تغییر نام صورت نگیرد، اچ تی سی ۱۱ می‌آید.

جی ۶ ال‌جی آمده است و گلکسی اس ۸ نیز همین گوشه و کنار به‌زودی می‌آید و اچ تی سی باید زودتر پرچم‌دار خود را علیه رقبای کره‌ای بیرون دهد.

پیش‌تر گفته شد کمپانی تایوانی سری اوشن را مجهز به فریم لمسی و با ویژگی‌های خاص عرضه خواهد کرد.

همچنین شاید نسخه جدید گوشی «یو اولترا» که ژانویه با شیشه یاقوت کبود معرفی شد را نیز مشاهده کنیم.

اچ تی سی هیچ جمله اضافی درباره سورپرایز خود نگفته است و به‌اجبار باید تا ۲۰ مارس منتظر شویم.

 

۵۶۵۶

لینک منبع

(۰)